Про послугу
У процесі експлуатації ніж і особливо його кромка внаслідок впливу матеріалу, що розрізається, зазнає певних змін. Від тертя з матеріалом стопи ріжуча кромка ножа поступово тупиться, від попадання абразиву та інших включень на поверхні ножа залишаються риcки, інколи тріщини і щербинки. У процесі різання ніж відчуває різноманітні деформації як у довжині, і у поперечному перерізі. Причиною їх є те, що параметри стопи (матеріал, її ширина, висота), розташування відносної лінії різу в процесі різання постійно змінюються, а умови виконання різів (тиск стиснення, кут заточування ножа тощо) залишаються незмінними.
У процесі різання ніж у місцях контакту зі стопою зазнає значних навантажень, хоча довжина контакту ножа зі стопою значно менша за довжину ножа. В результаті силова дія на ніж неоднакова по довжині - вона зростає в зоні контакту зі стопою і відсутня в інших місцях. Це викликає згинальні деформації по всій довжині ножа. У процесі різання на ніж діють також бокові сили: лобова та тильна. Залежно від конкретних умов різання (величини тиску стиснення, матеріалу стопи, ступеня затуплення ножа та ін.) ці сили деформуватимуть ніж у поперечному перерізі. Часто виникає деформація ножа у вигляді відгину його у бік оператора.
При цьому зворотний бік ножа має опуклість, яку легко помітити, приклавши лінійку. Причинами цього дефекту є:
1) невчасна заміна ножа, тобто робота затупленим ножем;
2) надто високий тиск стиснення;
3) неправильне шліфування та правка ножа;
4) неправильний вибір кута та форми заточування ножа.
Можливі такі дефекти ножа, як увігнуте або опукле лезо, його неплощинність. Причиною їх появи є неправильне кріплення та шліфування, поява напруги у поєднанні тверда вставка – корпус ножа, які виготовлені з різних матеріалів та мають різні властивості. Можливі інші причини.
Так, періодично слід деформований ніж піддавати рихтування для надання йому правильної геометричної форми, дефекти форми, що з'явилися, усувати, а затуплене лезо ножа заново заточувати.